Korozja samochodu – czym jest i jak się przed nią zabezpieczyć

Korozja samochodu – czym jest i jak się przed nią zabezpieczyć

Trudno znaleźć większą zmorę posiadaczy aut niż korozja. To zjawisko, które może oszpecić wygląd Twojego pojazdu, a nawet doprowadzić do tego, że będzie on niezdatny do użytkowania. Skąd ona się bierze i co zrobić, żeby się jej pozbyć? Tego dowiesz się po lekturze naszego tekstu.

Korozja – co jest i skąd się bierze?

Korozja to proces degradacji materiałów, najczęściej metali, spowodowany ich reakcją z otoczeniem. W przypadku karoserii samochodów najbardziej powszechną formą jest odmiana elektrochemiczna, która zachodzi, gdy metal (zazwyczaj stal) wchodzi w kontakt z wodą i tlenem, tworząc tlenki lub inne związki. Ten proces jest przyspieszany przez obecność soli drogowej, stosowanej w zimie do odśnieżania dróg, co czyni je szczególnie podatnymi na korozję.

Korozja auta może również być wynikiem reakcji chemicznych, takich jak kontakt metalu z kwasami lub zasadami, lub procesów fizycznych, na przykład przez erozję powierzchni metalu pod wpływem czynników mechanicznych. W efekcie powstające ubytki, dziury oraz osłabienie struktury metalu mogą prowadzić do znacznego uszkodzenia karoserii i konieczności drogich napraw. 

Szczególnie narażonymi miejscami na uszkodzenia są błotniki i progi. To przez fakt, że są to części, w które bezpośrednio mogą uderzać kamienie czy żwir, tym samym niszcząc powłokę ochronną. W ten sposób wzrasta prawdopodobieństwo działania wilgoci i utleniania, przez co mogą pojawiać się rdzawe wypryski na karoserii. Warto też wiedzieć, że istnieją marki, które mają słabszą warstwę ochronną i w nich korozja samochodu jest bardziej prawdopodobna. W tym zestawie nie widnieje Honda, lecz można w niej znaleźć pojazdy, które często pojawiają się na drogach. W takim przypadku warto wcześniej zapobiegać powstawaniu rdzy. 

Korozja samochodu

Korozja samochodu – skuteczne metody ochrony

Ochrona samochodu przed korozją wymaga podejścia wieloaspektowego, skupiającego się na zapobieganiu, wykrywaniu wczesnych oznak oraz regularnej konserwacji. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest regularne mycie pojazdu. Usuwanie soli drogowej, błota i innych zanieczyszczeń z karoserii i podwozia samochodu jest podstawowym krokiem w zapobieganiu korozji. Szczególną uwagę należy zwrócić na mycie auta w zimie i po każdym kontakcie z solą drogową.

Sprawdź też, jak bezpiecznie jeździć zimą

Warto też postawić na zabezpieczenia antykorozyjne. Nanoszenie odpowiednich środków, takich jak woski i powłoki ochronne może znacząco wydłużyć żywotność karoserii. Istnieją różne rodzaje zabezpieczeń, od powłok woskowych po zaawansowane powłoki ceramiczne, oferujące różne poziomy ochrony.

Istotnym aspektem jest też kontrola i konserwacja zabezpieczeń fabrycznych. Warto regularnie sprawdzać i w razie konieczności odnawiać powłoki, po to, żeby na karoserie nie wdarła się korozja.

Dodatkową ochroną może być korzystanie z podkładów epoksydowych. Stanowią doskonałą barierę ochronną dla metalu, mogą być stosowane jako dodatkowe zabezpieczenie w newralgicznych miejscach, które są szczególnie narażone na działanie czynników korodujących.

Kolejnym krokiem ku temu, żeby uniknąć rdzy, jest korzystanie z napraw lakierniczych. Niezależnie od tego, czy używasz pojazdu do jazdy po mieście, czy przejażdżki po torze, to naprawiaj niezwłocznie jakiekolwiek uszkodzenia. W ten sposób uchronisz karoserię przed bezpośrednim kontaktem metalu z czynnikami zewnętrznymi, które mogą przyspieszyć korozję.

Istotnym aspektem jest też garażowanie pojazdu. Parkowanie samochodu w suchym i osłoniętym miejscu, najlepiej w garażu, może znacznie zmniejszyć ryzyko korozji. Garażowanie chroni przed deszczem, śniegiem i bezpośrednim nasłonecznieniem, które mogą przyczyniać się do korozji. Stosowanie się do tych zasad może znacząco przedłużyć żywotność karoserii samochodu, zapobiegając korozji i oszczędzając właścicielom na kosztach napraw.

 


Zobacz inne aktualności