Korozja samochodu – czym jest i jak się przed nią zabezpieczyć

Korozja samochodu – czym jest i jak się przed nią zabezpieczyć

Trudno znaleźć większą zmorę posiadaczy aut niż korozja. To zjawisko, które może oszpecić wygląd Twojego pojazdu, a nawet doprowadzić do tego, że będzie on niezdatny do użytkowania. Skąd ona się bierze i co zrobić, żeby się jej pozbyć? Tego dowiesz się po lekturze naszego tekstu.

Korozja – co jest i skąd się bierze?

Korozja to proces degradacji materiałów, najczęściej metali, spowodowany ich reakcją z otoczeniem. W przypadku karoserii samochodów najbardziej powszechną formą jest odmiana elektrochemiczna, która zachodzi, gdy metal (zazwyczaj stal) wchodzi w kontakt z wodą i tlenem, tworząc tlenki lub inne związki. Ten proces jest przyspieszany przez obecność soli drogowej, stosowanej w zimie do odśnieżania dróg, co czyni je szczególnie podatnymi na korozję.

Korozja auta może również być wynikiem reakcji chemicznych, takich jak kontakt metalu z kwasami lub zasadami, lub procesów fizycznych, na przykład przez erozję powierzchni metalu pod wpływem czynników mechanicznych. W efekcie powstające ubytki, dziury oraz osłabienie struktury metalu mogą prowadzić do znacznego uszkodzenia karoserii i konieczności drogich napraw. 

Szczególnie narażonymi miejscami na uszkodzenia są błotniki i progi. To przez fakt, że są to części, w które bezpośrednio mogą uderzać kamienie czy żwir, tym samym niszcząc powłokę ochronną. W ten sposób wzrasta prawdopodobieństwo działania wilgoci i utleniania, przez co mogą pojawiać się rdzawe wypryski na karoserii. Warto też wiedzieć, że istnieją marki, które mają słabszą warstwę ochronną i w nich korozja samochodu jest bardziej prawdopodobna. W tym zestawie nie widnieje Honda, lecz można w niej znaleźć pojazdy, które często pojawiają się na drogach. W takim przypadku warto wcześniej zapobiegać powstawaniu rdzy. 

Korozja samochodu

Korozja samochodu – skuteczne metody ochrony

Ochrona samochodu przed korozją wymaga podejścia wieloaspektowego, skupiającego się na zapobieganiu, wykrywaniu wczesnych oznak oraz regularnej konserwacji. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest regularne mycie pojazdu. Usuwanie soli drogowej, błota i innych zanieczyszczeń z karoserii i podwozia samochodu jest podstawowym krokiem w zapobieganiu korozji. Szczególną uwagę należy zwrócić na mycie auta w zimie i po każdym kontakcie z solą drogową.

Sprawdź też, jak bezpiecznie jeździć zimą

Warto też postawić na zabezpieczenia antykorozyjne. Nanoszenie odpowiednich środków, takich jak woski i powłoki ochronne może znacząco wydłużyć żywotność karoserii. Istnieją różne rodzaje zabezpieczeń, od powłok woskowych po zaawansowane powłoki ceramiczne, oferujące różne poziomy ochrony.

Istotnym aspektem jest też kontrola i konserwacja zabezpieczeń fabrycznych. Warto regularnie sprawdzać i w razie konieczności odnawiać powłoki, po to, żeby na karoserie nie wdarła się korozja.

Dodatkową ochroną może być korzystanie z podkładów epoksydowych. Stanowią doskonałą barierę ochronną dla metalu, mogą być stosowane jako dodatkowe zabezpieczenie w newralgicznych miejscach, które są szczególnie narażone na działanie czynników korodujących.

Przód Lamborghini Gallardo
749,00 zł
od 674,00 zł
Nissan Skyline
439,00 zł
od 417,00 zł
Ferrari F430 jazda po torze
499,00 zł
od 449,00 zł
Autoprezent Nissan GTR biały
439,00 zł
od 395,00 zł
Jazda po torze Audi R8 V10 plus
599,00 zł
od 539,00 zł
Przód niebieskiego lamborghini
499,00 zł
od 474,00 zł
Ferrari 458 Italia na torze
599,00 zł
od 569,00 zł

Kolejnym krokiem ku temu, żeby uniknąć rdzy, jest korzystanie z napraw lakierniczych. Niezależnie od tego, czy używasz pojazdu do jazdy po mieście, czy przejażdżki po torze, to naprawiaj niezwłocznie jakiekolwiek uszkodzenia. W ten sposób uchronisz karoserię przed bezpośrednim kontaktem metalu z czynnikami zewnętrznymi, które mogą przyspieszyć korozję.

Istotnym aspektem jest też garażowanie pojazdu. Parkowanie samochodu w suchym i osłoniętym miejscu, najlepiej w garażu, może znacznie zmniejszyć ryzyko korozji. Garażowanie chroni przed deszczem, śniegiem i bezpośrednim nasłonecznieniem, które mogą przyczyniać się do korozji. Stosowanie się do tych zasad może znacząco przedłużyć żywotność karoserii samochodu, zapobiegając korozji i oszczędzając właścicielom na kosztach napraw.

 


Zobacz inne aktualności