Prędkość na autostradzie – jaka powinna być?

Prędkość na autostradzie – jaka powinna być?

Sieć autostrad w Polsce stale jest rozwijana, co wpływa na komfort podróżowania i bezpieczeństwo. Przemieszczanie się po takich drogach to sposób na skrócenie czasu jazdy. Warto jednak widzieć, jaka jest dopuszczalna prędkość na autostradzie w Polsce. To elementarna wiedza, którą musi posiąść każdy kierowca.

Prędkość na autostradzie w Polsce – jaka jest dopuszczalna?

Autostrady są kojarzone z bezpiecznym i szybkim podróżowaniem. Jednak często dochodzi na nich do sytuacji, w których uczestnicy pędzą z prędkością przekraczającą tę dozwoloną. Podróżowania z prędkością, z którą kojarzona jest jazda po torze, jest niestety częstym zjawiskiem. Nawet najnowocześniejsze autostrady nie eliminują ryzyka wypadków spowodowanych niekorzystnymi warunkami pogodowymi czy błędami ludzkimi. Poza tym, limity przyczyniają się do redukcji emisji spalin oraz hałasu, co ma znaczenie dla ochrony środowiska.

Dopuszczalna prędkość na autostradzie w naszym kraju, dla samochodów osobowych, motocykli i pojazdów ciężarowych o masie całkowitej do 3,5 t wynosi 140 km/h. Jest to jeden z najwyższych limitów w Europie, co przedstawiamy poniżej. Warto pamiętać o tym, ponieważ dotyczy on zarówno bezpłatnych, jak i płatnych odcinków autostrad w Polsce.

Jeśli chodzi o prędkość na autostradzie w Polsce, dla pozostałych pojazdów powyżej 3,5 t to wynosi ona 80 km/h. Za to autobusy, które spełniają dodatkowe warunki techniczne określone w rozporządzeniu o warunkach technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia dopuszczalna prędkość na jezdniach tego typu wynosi 100 km/h. Prezentowane limity mogą być jednak jeszcze niższe na wybranych odcinkach, o czym poinformują Cię znaki drogowe.

Ogarniczenia prędkości na autostradzie

Limity prędkości na innych drogach publicznych w Polsce

Oprócz autostrad, kluczowe są limity prędkości na drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych. W terenie zabudowanym obowiązują szczególne ograniczenia, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Zgodnie z polskim Kodeksem drogowym, maksymalna prędkość wynosi 50 km/h.

Warto jednak zaznaczyć, że wiele gmin decyduje się na wprowadzenie stref ograniczenia prędkości do 30 km/h w miejscach szczególnie uczęszczanych. Do takich można zaliczyć:

  • centra miast, 
  • osiedla,
  • okolice szkół.

Poza terenem zabudowanym limity zależą od rodzaju drogi. Dopuszczalna prędkość na ulicach jednojezdniowych dwukierunkowych  wynosi 90 km/h. W przypadku szos dwujezdniowych limit wynosi 100 km/h.

Warto też przyjrzeć się prędkości dopuszczalnej na drogach ekspresowych. Są one często kojarzone z autostradami, lecz dopuszczalne limity są trochę inne. Na trasach ekspresowych jednojezdniowych maksymalna prędkość wynosi 100 km/h. Za to na odcinkach dwujezdniowych limit wynosi 120 km/h.

Prędkość na autostradzie w Niemczech oraz innych krajach europejskich

Limity prędkości na autostradach różnią się jednak znacząco w zależności od państwa, co wynika z odmiennych przepisów. Te, w większości krajów są bardziej rygorystyczne niż w Polsce. Wyjątkiem jest jednak kraj z naszą zachodnią granicą. Prędkość na autostradzie w Niemczech na większości odcinków nie jest ograniczona. Jednak funkcjonuje zalecenie, które mówi, że odpowiednia szybkość wynosi 130 km/h.

Za to w Czechach i na Słowacji obowiązuje maksymalny limit prędkości na autostradach.  Wynosi on 130 km/h, co jest standardem w wielu krajach Europy. Z takimi samymi ograniczeniami można się spotkać we Francji. W tym kraju jednak istnieje limit 110 km/h, który obowiązuje w przypadku wystąpienia opadów. Jak widać więc, w Polsce prawo jest dosyć liberalne. Warto stosować się do obowiązujących przepisów, gdyż na kilku odcinkach występuje odcinkowy pomiar prędkości.

 


Zobacz inne aktualności