Mandat za przejazd na czerwonym świetle – co Ci grozi?

Mandat za przejazd na czerwonym świetle – co Ci grozi?

Sygnalizatory świetlne na stałe zajęły miejsce w polskim krajobrazie drogowym. Już najmłodsi wiedzą, że zielony kolor pozwala na kontynuowanie podróży, a czerwony tego zakazuje. Jaka kara czeka, jeśli zignorujesz ten kolor? Wyjaśniamy, jaki mandat za przejazd na czerwonym może Cię czekać.

Mandat za przejazd na czerwonym – ile wynosi?

Podróżując autem, trudno jest omijać sygnalizatory świetlne. Tego typu urządzenia to nieodłączny element infrastruktury drogowej. Odpowiadają one za kierowanie ruchem – najczęściej można je spotkać przy skrzyżowaniach. Podstawowy sygnalizator S-1, składa się z trzech kolorów:

  • zielony zezwala na wjazd za sygnalizator,
  • żółty zakazuje wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili zapalenia światła nie jest możliwe bezpieczne zatrzymanie pojazdu. Żółty sygnał świetlny zapowiada zapalenie się czerwonej lampki.
  • czerwony zakazuje wjazdu za sygnalizator.

Pomimo jasności tych meldunków, nadal wielu kierowców ignoruje komunikaty, które wysyłają sygnalizatory świetlne. To może prowadzić do bardzo groźnych sytuacji i narażać innych uczestników na niebezpieczeństwo. Kolizja czy wypadek to częste następstwo jazdy na czerwonym świetle.

Stąd też organy ścigania coraz częściej przyglądają się sytuacjom przy sygnalizatorach. Wykorzystują do tego już nie tylko patrole, lecz kamery i drony. Te mają wyłapywać kierowców i nakładać na nich kary. Czas sprawdzić jaki mandat za przejazd na czerwonym możesz otrzymać.

Tego typu zdarzenie jest regulowane w kodeksie wykroczeń w art. 92. § 1:

„Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany. § 2”.

Według najnowszego taryfikatora, mandat za czerwone światło, a konkretnie za zignorowanie tego sygnału, może mieć wysokość 500 złotych. Co więcej, na kierującego nakładane jest aż 15 punktów karnych. Oczywiście jest to podstawowy wymiar, ponieważ kara może być jeszcze wyższa, np. jeśli w wyniku niedozwolonego wjazdu za sygnalizator dojdzie do wypadku lub kolizji. Wtedy mandat za przejechanie na czerwonym może wynieść nawet 2500 złotych.

Mandat za przejazd na pomarańczowyn świetle

Przejazd na żółtym świetle oraz gwałtowne hamowanie – jakie kary mogą Cię czekać?

A jak wygląda sprawa z przejazdem na żółtym świetle? Tego typu sytuacja również jest zakazana w świetle obowiązujących przepisów. Aczkolwiek regulacje dopuszczają możliwość przejazdu na żółtym, jeśli zatrzymanie wymagałoby gwałtownego hamowania. Szczególnie jeśli mogłoby to doprowadzić do kolizji z pojazdem, który podróżuje z tyłu. Gdy jednak taka sytuacja nie ma miejsca, to możesz się spodziewać kary, w takiej samej wysokości jak mandat za przejazd na czerwonym. 

Wjazd na przejazd kolejowy po czerwonym świetle – jaka wysokość mandatu?

Skrzyżowania to nie jedyne miejsca, na których stosuje się sygnalizatory świetlne. Te są też wykorzystywane na przejazdach kolejowych. Kolizja z pociągiem lub awaria samochodu na torach to sytuacje, które mogą mieć fatalne skutki. 

Metodą odstraszającą przejazd na czerwonym na przejeździe kolejowym mają być podwyższone mandaty. Otóż w tej sytuacji kara może wynieść aż 2000 złotych. Jeśli jednak w ciągu dwóch lat dojdzie do drugiego takiego wykroczenia, to grzywna może być dwukrotnie wyższa. Dlatego też warto wiedzieć, że jazda po drogach publicznych, to nie przejażdżki po torze, gdzie liczy się każda sekunda. Warto zwolnić, żeby zatrzymać się w odpowiedniej chwili i uniknąć niebezpieczeństwa oraz kar.

 


Zobacz inne aktualności