Monster truck – czym się charakteryzują te samochody w rzeczywistości?

Monster truck – czym się charakteryzują te samochody w rzeczywistości?

Motoryzacja jest ściśle powiązana z wielkimi osiągami i emocjami. Auta sportowe pozwalają rozwinąć ogromną prędkość a terenowe pojazdy umożliwiają jazdę po bezdrożach. Ciekawym typem auta jest monster truck, czyli ogromnych rozmiarów pojazd do zadań specjalnych. Warto poznać czym są te samochody i co potrafią osiągnąć.

Monster truck – co to jest?

Jazda po bezdrożach to domena aut terenowych. Im większe auto z lepszym systemem zawieszenia i o większej mocy, tym możliwości pokonania przeszkód są większe. Jednak autem terenowym trudno będzie przejechać po kilku autobusach ustawionych w rzędzie. Jeśli więc szukasz aż tak ekstremalnych doznań to warto rozejrzeć się za pojazdem typu monster truck. 

To typ pojazdu, który wyróżnia się ogromnymi rozmiarami i niesamowitą mocą. Zazwyczaj tego typu auta są wyposażone w wielkie koła, które mają rozmiar aż 66 cali. Wysokość monster trucka zazwyczaj sięga około 4 metrów. Tego typu pojazdy najczęściej swoim wyglądem przypominają ogromne pickupy. Zresztą pierwszy monster truck powstał właśnie na bazie kultowego Forda F-250, znanego z amerykańskich (i nie tylko) dróg i bezdroży. Za jego powstanie jest odpowiedzialny Bob Chandler, który dokonał tego w 1974 roku w USA. 

Od lat 70. XX wieku popularność tego typu aut rosła. Zwiększały się możliwości tych pojazdów, pierwszy model powstał z połączenia Forda F-250 z częściami od maszyn rolniczych. Teraz są to samochody, które mają amortyzatory wypełnione azotem, silnik o mocy ponad 1000 KM, napędzanym metanolem. Ewolucja od pierwszego modelu do aktualnych pojazdów jest widoczna, powstała nawet organizacja United States Hot Rod Association, która zrzesza organizatorów eventów z udziałem monster trucków. 

Monster Truck

Zawody monster truck

Te ogromne auta największą popularność uzyskały w USA. Nic dziwnego, ten kraj jest uznawany z kolebkę monster trucków i to właśnie tam odbyły się pierwsze pokazy. Na początku polegały one na pokonywaniu kolejnych przeszkód. Najczęściej były to wraki samochodów, później tory ulegały modyfikacji, dodawano do nich np. rampy do wyskoków. Pierwsze wyścigi aut tego typu odbyły się w 1984 roku.

W latach 80. i 90. XX wieku zawody odbywały się na coraz większą skalę. Monster trucki pojawiały się na wielkich stadionach oraz halach, gdzie specjalnie usypywano tory, po których jeździły te wielkie auta. Tego typu widowiska odbywają się aż do dzisiaj i ściągają na trybuny tysiące kibiców, nie tylko w USA, lecz także w innych krajach na całym świecie.

Aktualnie najbardziej popularne zawody to seria Monster Jam. W jej ramach odbywają się dwie konkurencje: Wyścig oraz Freestyle. W tej pierwszej uczestnicy pokonują specjalnie przygotowany tory. W ramach tej drugiej kierowcy pokazują możliwości ich aut. 

Najpopularniejsze modele monster truck

Przegląd najbardziej znanych aut tego typu rozpoczynamy od modelu BIGFOOT® stworzonego przez Boba Chandlera. To właśnie tym autem odbyła się pierwsza jazda monster truck. Auto miało 48-calowe koła i silnik V8 o pojemności 7,5 litra. Samochód był na tyle kultowy, że pojawił się w filmie "Take This Job and Shove It". Chandler w aucie BIGFOOT® jako pierwszy przejechał po wrakach aut. 

Tego typu auta często są inspirowane superbohaterami. Auto Batman uwagę przyciąga swoim wyjątkowym designem. Wygląda jak auto głównej postaci komiksów, tylko umieszczona na wielkich kołach. 

W ostatnich latach prawdziwą furorę robi auto Grave Digger. Ten model robi prawdziwą furorę na zawodach Monster Jam, kierujący nim Dennis Anderson wielokrotnie zwyciężał wyścigi w tym aucie.    

Samochody tego typu wyglądają bardzo efektownie. Szczególne wrażenie robi model Backwards Bob. Pozornie nie ma w nim nic nadzwyczajnego, lecz to tylko złudzenie. Ten model ma karoserię nałożoną tyłem do przodu, co powoduje wrażenie, że porusza się na wstecznym biegu. Mało który rodzaj aut może powodować podobne emocje jak monster truck. Cena takiego auta jest jednak ogromna, zbudowanie pojazdu nie należy do łatwych. Wielkie emocje możesz też poczuć podczas przejażdżki samochodami sportowymi.
Modele Monster Truck

 


Zobacz inne aktualności