Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce

Nie jest tajemnicą, że coraz szerszy dostęp do samochodów sprawia, że polskie miasta są mocniej zakorkowane. Główne arterie metropolii codziennie stają się areną walki kierowców z zatłoczeniem i upływającymi minutami w sznurze aut. Zastanawiasz się, jak wygląda lista przedstawiająca najbardziej zakorkowane miasta w Polsce? Przedstawiamy najnowsze zestawienie podsumowujące 2023 rok. 

Miasta coraz bardziej zakorkowane – co na to wpływa?

Korki uliczne to codzienna rzeczywistość wielu polskich miast, które borykają się z problemem przeciążenia infrastruktury drogowej. Ten powszechny problem dotyka nie tylko kierowców, ale wpływa na całe społeczeństwo, pogarszając jakość życia mieszkańców i efektywność funkcjonowania miast.

Kluczowymi czynnikami, które wpływają na powstawanie korków, są między innymi wzrost liczby samochodów osobowych przy zbyt wolno rozwijającej się infrastrukturze drogowej, niedostateczna efektywność lokalnych systemów transportu publicznego oraz nieoptymalne zarządzanie ruchem miejskim. Poza tym przeciągające się remonty w największych krajowych aglomeracjach również wpływają na ich zakorkowanie. Dodatkowo, urbanizacja i centralizacja usług w dużych aglomeracjach prowadzi do zwiększenia liczby dojazdów do centrów miast w godzinach szczytu, co skutkuje przeciążeniem dróg.

Zakorkowane miasta w Polsce

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce w 2023 roku

Wymienione przez nas czynniki to główne grzechy, które pogarszają jakość jazdy po największych miastach w naszym kraju. TomTom, znany na całym świecie producent systemów nawigacyjnych, zbiera dane, które pokazują jakość podróżowania po największych aglomeracjach na świecie. 

W tym raporcie znajdują się też polskie miasta. Głównymi aspektami, które są brane pod uwagę w zestawieniu, są średni czas potrzebny na pokonanie 10 km oraz godziny spędzone w korkach w ciągu roku. Przedstawiamy dane zebrane w 2023 roku.

Wrocław

Zestawienie polskich miast w rankingu TomTom otwiera stolica Dolnego Śląska. Czas, który jest potrzebny na pokonanie 10 km we Wrocławiu to aż 25 minut. Co więcej, czas spędzony w korkach w tym mieście to aż 235 godzin.

Łódź

Jeśli chodzi o najbardziej zakorkowane miejscowości w Polsce, to miasto Włókniarzy zajmuje drugą pozycję. Przejechanie 10 kilometrów w Łodzi zajmuje 22 minuty. Łodzianie w korkach w 2023 roku stracili 207 godzin. Takie „wyniki” dają 39. pozycję w światowym zestawieniu.

Kraków

Podium tego zestawienia zamyka Kraków. Druga stolica Polski od lat jest w czubie miast o największym zanieczyszczeniu powietrza, na co wpływ ma też zakorkowanie całej aglomeracji. Wyniki Krakowa są podobne do pomiarów osiągniętych w Łodzi, czyli 22 minuty są potrzebne na przejechanie 10 km i 207 godzin spędzonych w korkach. To oznacza, że jeśli interesuje Cię szybsza jazda, to lepszym wyborem będą przejażdżki po torze niż podróżowanie po stolicy Małopolski.

Szczecin

W stolicy Pomorza Zachodniego podróżowanie również nie należy do najłatwiejszych. Przejechanie 10 km w Szczecinie zajmuje średnio 20 minut. Poza tym podróżujący w tym mieście tracą 186 godzin w korkach.

Warszawa

W zestawieniu pokazującym najbardziej zakorkowane miasta w Polsce nie mogło zabraknąć stolicy naszego kraju. Jazda po Warszawie nie należy do najprostszych, niezależnie od tego, czy prowadzisz najpopularniejsze samochody na świecie, czy też jeden z ekskluzywnych modeli aut. Przejechanie 10 kilometrów w Warszawie zajmuje 20 minut, a w korkach mieszkańcy stolicy tracą 204 godziny.

W naszym podsumowaniu przedstawiliśmy 5 miast, które zostały ujęte w raporcie TomTom. Kolejne pozycje w tym zestawieniu zajmują Bydgoszcz, Poznań i Lublin. Co ciekawe, w porównaniu do 2022 roku, w Łodzi i Krakowie przejazd 10 km zajmuje o 10 sekund mniej. Polskim miastom nadal jednak daleko do najbardziej zakorkowanych metropolii na świecie. To zestawienie otwiera Londyn (przejechanie 10 km zajmuje ponad 37 minut), za angielską stolicą plasuje się Dublin, a podium światowego zestawienia dopełnia Toronto.

 


Zobacz inne aktualności