Na czym polega ozonowanie samochodu?

Na czym polega ozonowanie samochodu?

Nieprzyjemny zapach w kabinie, problemy z oddychaniem i łzawiące oczy. Te problemy mogą Cię spotkać, jeśli zbyt rzadko dbasz o odpowiedni porządek w swoim pojeździe. Lecz jest metoda na to, żeby się pozbyć tych wszystkich problemów. Rozwiązaniem jest wykonanie ozonowania samochodu. Co to jest i kiedy warto je wykonać? W naszym tekście znajdziesz odpowiedź na te pytania. 

Ozonowanie samochodu – co to jest i jak przebiega?

Spędzanie długich godzin w aucie może sprawiać, że w Twoim pojeździe zaczną gromadzić się kolejne zanieczyszczenia. Jeśli masz do pokonania kilkugodzinną trasę to naturalne jest, że po drodze będziesz pił (np.kawę) oraz jadł różnego rodzaju przekąski. Czasem trudno jest zachować pełną czystość w kabinie, może się zdarzyć, że kilka kropel napoju lub sos z hot-doga wylądują na tapicerce. Kolejne zanieczyszczenia mogą powodować nieprzyjemne zapachy, co pogorszy komfort jazdy. Dlatego też warto zadbać o higienę w kabinie auta.

W tym pomoże Ci właśnie ozonowanie samochodu. To czynność, którą należy wykonywać regularnie, ponieważ pozwala na usunięcie szkodliwych mikroorganizmów z auta. Usuwa nie tylko bakterie zgromadzone w tapicerce czy na kokpicie, lecz także zgromadzone w przewodach wentylacyjnych. Ozon już od lat jest znany jak bardzo silny utleniacz. W ten sposób rozkłada komórki bakterii, po którym zostaje tlen. Ozonowanie samochodu jest też wskazane dla alergików, ponieważ usuwa większość alergenów z otoczenia. Niezależnie od tego, czy preferujesz luksusowe marki samochodów, czy standardowe, warto więc regularnie dokonywać tej czynności, po to, żeby zadbać o swój komfort i zdrowie. 

Na czym polega ozonowanie samochodu?

Jak przygotować się do ozonowania auta?

Zanim jednak przystąpisz do samego ozonowania pojazdu warto odpowiednio przygotować wnętrze. Przede wszystkim posprzątaj swój pojazd. W tym celu usuń wszelkie śmieci z kabiny oraz wszelkie niepotrzebne produkty, w tym też zawieszki zapachowe. Warto też odkurzyć i w miarę możliwości wyczyścić tapicerkę. Jeśli decydujesz się na pranie foteli to poczekaj na to aż będą w pełni suche. Przetrzyj też kokpit z nadmiaru kurzu. Ustaw też klimatyzację w aucie na najniższą możliwą temperaturę, po to, żeby ozon mógł swobodnie cyrkulować. Gdy wykonasz te wszystkie czynności to wtedy przejdź do ozonowania samochodu. 

Ile kosztuje ozonowanie samochodu? Cena za wykonanie usługi

Większość serwisów samochodowych ma w swojej ofercie właśnie ozonowanie auta. To dość popularna usługa, która pozwala na szybkie pozbycie się bakterii i innych szkodliwych mikroorganizmów. Dlatego też kierowcy często decydują się na ozonowanie samochodu. Cena tej czynności najczęściej waha się od około 50 złotych do nawet 150. Czas trwania usługi zależy od ustawień ozonatora, zazwyczaj jest to od 20 minut do godziny.

Jak często ozonować samochód?

Jak często należy wykonywać ozonowanie samochodu?

Specjaliści zalecają regularne wykonywanie tej czynności. Najczęściej mówi się, żeby ją wykonywać przynajmniej raz w roku. Jest to uznawane za absolutne minimum. Jeśli jesteś alergikiem to warto się zastanowić nad częstszym ozonowaniem. Warto też zająć się odgrzybianiem klimatyzacji, ponieważ tam również mogą gnieździć się niebezpiecznie drobnoustroje. Dzięki regularności wykonywania czyszczenia i ozonowania wnętrza unikniesz gromadzenia się bakterii w aucie. 

Samodzielne ozonowanie klimatyzacji – jak je wykonać?

Nie zawsze musisz się decydować na usługi warsztatów samochodowych, tylko samemu wykonać ozonowanie samochodu. ile czasu Ci to zajmie – możesz sobie zadawać to pytanie. To wszystko zależy od sposobu, na jaki się zdecydujesz. Jeśli masz profesjonalny ozonator, to czas wykonania tej czynności będzie podobnie jak podczas wizyty w serwisie. Jeśli jednak nie masz takiego sprzętu i decydujesz się np. na preparaty w sprayu to musisz być gotowy na to, że skuteczność będzie o wiele niższa. Przez to kolejna przejażdżka samochodem może się zakończyć powrotem nieprzyjemnych zapachów do kabiny auta.


Zobacz inne aktualności