Promocja na Dzień Ojca trwa jeszcze:
00
dni
00
godzin
00
minut
00
sekund

Najlepsze samochody hybrydowe – na jakie modele zwrócić uwagę?

Najlepsze samochody hybrydowe – na jakie modele zwrócić uwagę?

Samochody hybrydowe zyskują coraz większą popularność. Najlepsi producenci aut starają się stosować tę technologię w swoich pojazdach, co jest korzystne zarówno dla użytkowników, jak i środowiska. Poznaj, jak działają takie pojazdy i która marka tworzy najlepsze samochody hybrydowe.

Jak działają samochody hybrydowe?

Auta hybrydowe łączą w sobie dwa rodzaje napędów – spalinowy oraz elektryczny. Główną ideą tego rozwiązania jest zminimalizowanie emisji spalin oraz zwiększenie efektywności energetycznej pojazdu. Są one zazwyczaj droższe niż ich odpowiedniki z silnikiem spalinowym, ale długoterminowe korzyści wynikające z ich użytkowania, takie jak niższe koszty eksploatacji i dbałość o środowisko, z pewnością zrekompensują wyższą cenę zakupu.

Dlaczego warto wybrać samochód hybrydowy?

Posiadanie takiego auta niesie za sobą wiele korzyści. Jest nią przede wszystkim oszczędność paliwa. Dzięki zastosowaniu dwóch rodzajów napędów, hybrydy charakteryzują się mniejszym zużyciem paliwa niż tradycyjne samochody z silnikiem spalinowym. To automatycznie przekłada się na mniejszą emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Dodatkowo zużycie paliwa można też zmniejszyć, stosując takie rozwiązania jak np.tempomat

W hybrydach zastosowane są hamulce regeneracyjne, które zamieniają energię kinetyczną pojazdu w energię elektryczną i przesyłają ją do akumulatorów. Dzięki temu zmniejsza się zużycie klocków hamulcowych, co pozytywnie wpływa na ich żywotność. Dodatkową zaletą takich aut jest ich cicha praca, co przekłada się na wyższy komfort jazdy.

Historia aut hybrydowych

Pojazdy tego typu masowo są produkowane od końcówki XX wieku, lecz ich historia sięga o wiele dalej. Pierwszym hybrydowym samochodem w historii był  Lohner-Porsche Mixte Hybrid. Auto zostało zaprezentowane w 1900 roku podczas światowej wystawy w Paryżu. Auto wyposażone w spalinowo-elektryczny silnik zostało sprzedane w nakładzie 300 egzemplarzy. 

Kolejnym pojazdem hybrydowym, który zyskał dużą popularność był Buick Skylark, który został skonstruowany przez inżyniera Victora Wouk'a w 1974 roku. W tym aucie zastosowano połączenie silnika spalinowego V8 z jednostką elektryczną, zasilaną z akumulatorów.

W latach 90. XX wieku firma Toyota wprowadziła na rynek pierwszy masowo produkowany samochód hybrydowy – Toyota Prius, który stał się jednym z najpopularniejszych modeli hybrydowych na świecie.

Samochody hybrydowe – propozycje najlepszych modeli

Toyota, jako pionier tej technologii jest jednym z największych producentów aut hybrydowych. Nic więc dziwnego, że w większości zestawień znajdują się pojazdy właśnie tej marki. Oprócz Toyoty, wśród popularnych aut hybrydowych, można znaleźć pojazdy takich firm jak Honda, Ford, czy Hyundai. Oto nasze zestawienie 5 popularnych pojazdów z napędem hybrydowym.
Toyota Prius

Toyota Prius 

To jeden z pierwszych masowo produkowanych samochodów hybrydowych na świecie, a zarazem jedno z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych aut hybrydowych. Dlatego też nie może zabraknąć tego pojazdu w zestawieniu. Aktualnie produkowana jest 5. generacja tego auta.

Logo Toyoty na kierownicy

Toyota Corolla Hybrid

To hybrydowa wersja popularnego modelu Corolla, która łączy oszczędność z wygodą jazdy i funkcjonalnością. Auto stało się prawdziwą legendą motoryzacji, oferuje przestronne wnętrze i niskie zużycie paliwa, na poziomie 4,4 litra na 100 km.

Ford Fusion hydryda

Ford Fusion Hybrid

To hybrydowy sedan, który łączy elegancki wygląd z oszczędnością paliwa i wygodą jazdy. W tym pojeździe spalania średnio wynosi niecałe 3 litry! 

Hyundai Ioniq

Hyundai Ioniq Hybrid

To hybrydowy hatchback, który charakteryzuje się dużą oszczędnością paliwa oraz bogatym wyposażeniem. Model ten został wprowadzony na rynek w 2016 roku i od tamtej pory zyskał uznanie wielu kierowców, szczególnie z powodu swojej wyjątkowo niskiej emisji CO2 na poziomie 11,7 g/km.

Skoda Octavia Hydrid

Skoda Octavia iV Plug-in Hybrid

Czeska marka również ma w swoim portfolio auto hybrydowe. Skoda stosuje system plug-in, który charakteryzuje się tym, że silnik elektryczny może być ładowany podobnie jak w przypadku aut akumulatorowych. Dzięki temu możesz przejechać do 50 km na jednostce bezemisyjnej, a przy ekonomicznej jeździe spalanie wyniesie zaledwie 1 l na 100 km.

Warto pamiętać, że na rynku istnieje wiele innych modeli samochodów hybrydowych, które różnią się między sobą rozmiarem, stylem i funkcjonalnością, co pozwala każdemu kierowcy znaleźć odpowiedni dla siebie model.

 


Zobacz inne aktualności