Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce – warto wiedzieć!

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce – warto wiedzieć!

Zanim wyruszysz w podróż samochodem, lepiej sprawdź, czy masz w nim wszystkie niezbędne przedmioty. Brak obowiązkowych elementów wyposażenia może skończyć się dużym mandatem a w skrajnych przypadkach narazić Cię na duże niebezpieczeństwo. Dlatego czytaj dalej, a dowiesz się, co musi znajdować się w Twoim aucie. 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co musisz mieć w aucie?

Kodeks ruchu drogowego ściśle określa, jakie elementy muszą znaleźć się w Twoim pojeździe. Lista nie jest długa, lecz bez tych przedmiotów nie wolno Ci poruszać się po drogach. Oto elementy, które muszą się znaleźć w samochodzie:

  • tablice rejestracyjne,
  • gaśnica,
  • trójkąt ostrzegawczy.

Jak widzisz, są to tylko 3 rzeczy, lecz są one szalenie istotne. Tablice rejestracyjne są niezbędne do identyfikacji pojazdu. Muszą być dobrze widoczne, dodatkowo znajdować się w określonym miejscu. Od września 2022 nie musisz już umieszczać naklejki na szybie. To oznacza, że kłopotliwe usuwanie starej wersji i zastępowanie jej nową nie jest konieczne. Dzięki temu zaoszczędzisz też kilkanaście złotych podczas rejestrowania pojazdu. 

Przód Lamborghini Gallardo
749,00 zł
od 674,00 zł
Nissan Skyline
439,00 zł
od 417,00 zł
Ferrari F430 jazda po torze
499,00 zł
od 449,00 zł
Autoprezent Nissan GTR biały
439,00 zł
od 395,00 zł
Jazda po torze Audi R8 V10 plus
599,00 zł
od 539,00 zł
Przód niebieskiego lamborghini
499,00 zł
od 474,00 zł
Ferrari 458 Italia na torze
599,00 zł
od 569,00 zł

Trójkąt ostrzegawczy także musi się znajdować w Twoim samochodzie. Jest on niezbędny do zasygnalizowania awarii lub postoju auta na jezdni z innego powodu. Najczęściej jest on umieszczany w bagażniku auta.

Trzecim elementem obowiązkowym jest gaśnica. Musi ona być sprawna i zawierać przynajmniej 1 kg środka gaśniczego. Co ważne, nie otrzymasz mandatu, jeśli wygaśnie jej ważność. Przepisy drogowe, określające obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce mówią tylko o obowiązku posiadania sprawnej gaśnicy, nie ma w nich mowy o tym, że musi na niej znajdować się naklejka określająca jej ważność. Jednak niezależnie od tego, obowiązkiem kierowcy jest wyposażenie auta w sprawny model.

Nieobowiązkowe elementy wyposażenia, które warto mieć

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, tylko 3 elementy wyposażenia auta są obowiązkowe. Jednak istnieje co najmniej kilka przedmiotów, które warto mieć pod ręką. Przede wszystkim w Twoim aucie powinna znajdować się apteczka. To nieobowiązkowy element wyposażenia, lecz może się przydać podczas wypadku. W środku powinny znajdować się płyny dezynfekujące, rękawiczki, plastry, bandaże, opaska uciskowa, koc termoizolacyjny oraz ustnik do sztucznego oddychania. Te wszystkie elementy mogą okazać się kluczowe w kryzysowej sytuacji. Szczególnie że w sytuacji zagrożenia życia masz obowiązek udzielić pierwszej pomocy. 

Kamizelka odblaskowa

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia auta jest kamizelka odblaskowa. Ona także jest nieobowiązkowa, lecz paradoksalnie za jej brak możesz otrzymać mandat. Jak to możliwe? Każdy pieszy jest zobowiązany do używania elementów odblaskowych podczas poruszania się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Gdy podczas przejażdżki samochodami dojdzie np. do awarii Twojego samochodu na trasie i wysiądziesz z niego, to automatycznie stajesz się pieszym. Ze względu na to oraz w trosce o własne bezpieczeństwo warto mieć w aucie kamizelkę odblaskową. 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą

Warto być świadomym, że obowiązkowe wyposażenie samochodu może się różnić w poszczególnych krajach. Np. w Niemczech musisz mieć w aucie kamizelkę odblaskową oraz apteczkę. Hiszpanie za to wymagają posiadania, aż dwóch trójkątów ostrzegawczych, a w Chorwacji musisz mieć żarówki zapasowe. Dlatego też warto przed wyjazdem sprawdzić na stronie internetowej MSZ, jakie elementy musisz mieć w aucie. 

Co prawda większość europejskich krajów ratyfikowała Konwencję Wiedeńską, w myśl której auto musi być wyposażone w przedmioty, które obowiązują w kraju rejestracji. Jednak, żeby uniknąć kłótni z miejscowymi policjantami, lepiej mieć wyposażenie zgodne z przepisami w danym kraju.

Niezależnie od tego, czy jest to Twój pierwszy samochód, czy już kolejne auto w Twoim życiu to nie zapomnij o jego wyposażeniu. Dzięki temu zapewnisz bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. 


Zobacz inne aktualności