Promocja na Dzień Ojca trwa jeszcze:
00
dni
00
godzin
00
minut
00
sekund

Światła przeciwmgielne – kiedy i jak trzeba je włączyć?

Światła przeciwmgielne – kiedy i jak trzeba je włączyć?

Jazda samochodem w trudnych warunkach pogodowych, takich jak mgła, deszcz czy śnieg, może być wyjątkowo niebezpieczna i stresująca. Właśnie w takich momentach doceniamy dodatkowe elementy wyposażenia naszego auta, które mogą zwiększyć nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jednym z nich są światła przeciwmgielne. W tym artykule dowiesz się, jak działają oraz kiedy należy je włączyć.

Światła przeciwmgielne – czym są i jak działają?

Światła przeciwmgielne to specjalny rodzaj oświetlenia w samochodzie, zaprojektowane tak, aby zwiększyć widoczność w trudnych warunkach atmosferycznych. Mają one intensywniejszy i bardziej skoncentrowany strumień światła niż zwykłe światła mijania. Ponadto światła przeciwmgielne są zwykle montowane niżej niż główne reflektory, co pozwala na minimalizację odblasku od kropel wody lub cząstek mgły. W efekcie zarówno światła przeciwmgielne przednie, jak i tylne dają lepszą widoczność drogi, co przekłada się na większe bezpieczeństwo na drodze.

światła przeciwmgielne

Światła przeciwmgielne – kiedy je włączyć?

Niestety, wiele osób nie wie, jak i kiedy je właściwie używać, co nie tylko jest niezgodne z przepisami, ale także może być niebezpieczne dla innych uczestników ruchu. Stosowanie tego typu oświetlenia jest uregulowane przepisami ruchu drogowego. Z reguły tylko wtedy, gdy warunki atmosferyczne znacząco ograniczają widoczność, możesz włączyć światła przeciwmgielne. Kiedy można je uruchomić zgodnie z prawem? W Polsce zgodnie z przepisami można ich używać, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów. Za niewłaściwe wykorzystanie takiego oświetlenia możesz otrzymać mandat

Honda NSX na torze wyścigowym
599,00 zł
od 419,00 zł
Ferrari F430 jazda po torze
499,00 zł
od 424,00 zł
Jazda po torze Audi R8 V10 plus
599,00 zł
od 509,00 zł
Przód niebieskiego lamborghini
499,00 zł
od 424,00 zł
Jazda Ktm X-bow po torze
299,00 zł
od 254,00 zł
Autoprezent Nissan GTR biały
439,00 zł
od 373,00 zł

Należy jednak pamiętać, że nie jest to sytuacja, w której możemy po prostu włączyć światła i zapomnieć o nich. Włączenie świateł przeciwmgielnych w sytuacji dobrej widoczności może być równie niebezpieczne, jak ich brak w warunkach mgły, ponieważ są one bardzo intensywne i mogą oślepić innych kierowców. Dlatego należy bacznie obserwować warunki drogowe i zgodnie z tym używać dodatkowego oświetlenia.

Światła przeciwmgielne przednie i tylne – czy znajdziesz je w każdym samochodzie?

Nie każdy samochód jest wyposażony w światła przeciwmgielne, zarówno przednie, jak i tylne. Choć są one coraz częściej standardowym elementem wyposażenia nowych modeli, w starszych autach mogą być traktowane jako dodatkowe wyposażenie. Światła przeciwmgielne przednie są zwykle montowane w dolnej części zderzaka i są używane w tandemie ze światłami mijania. Tylne, z kolei, służą głównie do sygnalizowania naszej obecności innym kierowcom i są zwykle czerwone, aby lepiej przyciągać uwagę.

światła do jazdy w mgle

Jak włączyć światła przeciwmgielne tylne i przednie?

Włączenie świateł przeciwmgielnych może się różnić w zależności od marki i modelu samochodu, ale istnieją pewne standardowe procedury, które są powszechnie stosowane. 

Jeśli chodzi o światła przeciwmgielne tylne, to procedura jest zbliżona w większości modeli, niezależnie od tego, czy jest to Honda, czy jedno z niemieckich aut. Niektóre samochody wymagają włączonych świateł zewnętrznych (mijania lub drogowe), aby można było aktywować światła przeciwmgielne tylne. Następnie znajdź odpowiedni przełącznik, może on się znajdować na dźwigni zmiany świateł lub będzie to osobny przycisk na desce rozdzielczej. Oświetlenie powinno zadziałać po naciśnięciu odpowiedniego przełącznika.

W przypadku oświetlenia z przodu auta, to zazwyczaj należy najpierw uruchomić światła mijania. Następnie, za pomocą specjalnej dźwigni lub przełącznika możesz włączyć lampy przeciwmgielne. Gdy warunki na drodze się poprawią i dodatkowe oświetlenie nie będzie już wymagane, wyłącz je, przekręcając pokrętło w drugą stronę lub naciskając ponownie przycisk.

Światła przeciwmgielne to ważny element wyposażenia samochodu, który może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Zanim jednak je włączysz, upewnij się, że jest to naprawdę konieczne i zgodne z przepisami. Nie w każdym samochodzie znajdziesz oba typy świateł przeciwmgielnych, dlatego warto zorientować się w tym przed zakupem auta.

 


Zobacz inne aktualności