Hamowanie silnikiem - co to jest i jak się to robi?

Hamowanie silnikiem - co to jest i jak się to robi?

Jazda samochodem, szczególnie w trudnych warunkach wymaga odpowiedniego doświadczenia i umiejętności. Jedną z nich jest hamowanie silnikiem. Co to jest i w jaki sposób to wykonać – dowiesz się tego z naszego tekstu. 

Hamowanie silnikiem – na czym polega?

Jeśli jesteś kierowcą to z tym terminem na pewno spotkałeś się już nie raz. Hamowanie silnikiem to umiejętność zatrzymania pojazdu i to bez używania pedałów hamulca. Zapytasz się, w jakim celu tak robić skoro po to właśnie powstał układ hamulcowy? Odpowiedź jest prosta, hamulce w każdym pojeździe mają swoje granice i korzystanie z nich przez dłuższy okres może prowadzić do przegrzania. To bardzo niebezpieczna sytuacja, tak samo, jak fading hamulców

Zbyt duże obciążenie może powodować, że auto przestanie reagować na wciskanie pedału hamulca. Dlatego też warto wykorzystać inne możliwości, które pozwalają na zatrzymanie pojazdu. Tą możesz być właśnie hamowanie silnikiem. Polega ono na tym, że jeśli puścisz pedał gazu i zaczniesz redukować biegi to ograniczysz przepływ powietrza do cylindrów, co spowoduje wyssanie energii i wytworzenie siły hamującej. 
Hamowanie silnikiem

Hamowanie silnikiem – jak to zrobić?

O tym już pokrótce napisaliśmy wcześniej. Jeśli chcesz zdecydować się tę metodę zatrzymania auta, to musisz przede wszystkim puścić pedał gazu i zacząć redukować biegi. Obniżenie stopnia przekładni spowoduje wyższe obroty, co przełoży się na powstanie siły hamującej. Tym sposobem możesz doprowadzić do pełnego zatrzymania auta. 

Co ważne, hamowanie silnikiem w automacie jest też możliwe. Możesz to zrobić, jeśli puścisz gaz, wtedy auto samo powinno redukować biegi. Jednak ten sposób może nie być aż tak efektywny i szybki jak w przypadku aut z manualną przekładnią. 

Przód Lamborghini Gallardo
749,00 zł
od 674,00 zł
Nissan Skyline
439,00 zł
od 417,00 zł
Ferrari F430 jazda po torze
499,00 zł
od 449,00 zł
Autoprezent Nissan GTR biały
439,00 zł
od 395,00 zł
Jazda po torze Audi R8 V10 plus
599,00 zł
od 539,00 zł
Przód niebieskiego lamborghini
499,00 zł
od 474,00 zł
Ferrari 458 Italia na torze
599,00 zł
od 569,00 zł

Czy hamowanie silnikiem może uszkodzić samochód?

Ten sposób zatrzymywania pojazdu oszczędza hamulce, jednak może być szkodliwe dla innych części pojazdu. Szczególnie jeśli wykonuje to osoba, która nie ma w tym dużego doświadczenia. Dlatego też warto wcześniej potrenować tę umiejętność. Do czego może prowadzić nieumiejętne hamowanie silnikiem. Wady tego rozwiązania są proste a można je streścić krótko: uszkodzenie układu napędowego. Szybka redukcja o kilka biegów możesz doprowadzić do olbrzymiego wzrostu obrotów silnika, w efekcie czego skrzynia biegów może nie wytrzymać. A koszt wymiany może być naprawdę wysoki. 

Dlatego wcześniej poćwicz ten manewr, pomoże Ci w tym np. jazda po torze. Jeśli już posiądziesz tę umiejętność a dodatkowo wykorzystasz inne systemy w aucie, takie jak np. kontrola trakcji lub ABS, to zwiększysz swoje bezpieczeństwo na trasie. 
Jak hamować silnikiem

Kiedy warto zdecydować się na hamowanie silnikiem?

Istnieje kilka przypadków, w których warto stosować to rozwiązanie. Jednym z nich jest jazda po górach lub wzniesieniach. Częste używania pedału hamulca może doprowadzić do zagotowania płynu chłodniczego, w efekcie tego, układ odmówi posłuszeństwa. Dlatego też podczas jazdy po górach warto wybrać hamowanie silnikiem. Jeśli zjeżdżasz np. ze stromego parkingu, to też wtedy warto w ten sposób próbować zatrzymywać pojazd. Jednak unikaj tego sposobu, jeśli musisz zahamować awaryjnie po to, żeby uniknąć wypadku. 

Hamowanie silnikiem – wady i zalety

Przedstawiliśmy Ci, czym jest i jak należy przeprowadzić hamowanie silnikiem. Wady tego rozwiązania to na pewno ewentualne koszty napraw, jeśli przeprowadzisz ten manewr nieumiejętnie. Ponadto nie działa ono błyskawicznie, dlatego też do awaryjnego zatrzymania pojazdu należy użyć hamulca nożnego. Zaletą tego rozwiązania jest na pewno oszczędzenie układu hamulcowego, dzięki czemu nie dopuścisz do jego zagrzania. Dlatego też warto podszkolić umiejętność hamowania silnikiem i wykorzystać ją w odpowiedniej sytuacji. 


Zobacz inne aktualności